Українець став вождем індіанського племені в Канаді. Про це повідомили на порталі "Ukrainian people".

Українець Іван Даценко народився в селі Сернечий Яр Диканського району Полтавської області 27 листопада 1918 року.

Після закінчення навчання в школі, а потім в технікумі він пішов служити в "Червону Армію". У 1940-му році українець закінчив Оренбурзьке авіаційне училище і під час радянсько-німецької війни служив у бомбардувальній авіації дальньої дії.

За час війни Іван Даценко показав себе як людина, яка дбає про інших і намагається виконати завдання без втрат. Так, до 1943 року за його плечима було понад 200 польотів, а за його подвиги льотчика удостоїли звання Героя Радянського Союзу.

Українець став вождем індіанського племені, фото: ukrainianpeople.us
українець став вождем індіанського племені, фото: ukrainianpeople.us

Популярні новини зараз

Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі

Ощадбанк скасував обмеження для власників карток: що стане безкоштовним

Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання

Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти

Показати ще

Однак 18 липня 1944 року сталася трагедія — Іван Даценко загинув під час бомбардування станції Львів-II, яка була зайнята німцями.

У рідному селі земляка шанували як героя і встановили йому пам'ятник. Однак пізніше згори надійшов наказ: зупинити вшанування пам'яті Івана Даценка. Причину такої заборони не пояснили і правда розкрилася лише через 30 років.

У 10980-х роках танцюрист Махмуд Есамбаєв відправився в Канаду для демонстрації свого таланту місцевій публіці. Його Танець вогню сподобався канадському прем'єр-міністру Лестеру Пірсону і той запропонував артисту подарунок, який той сам вибере. Есамбаєв попросив відвезти його в індіанську резервацію, щоб подивитися, як живуть і танцюють справжні індіанці.

Коли танцюрист приїхав в резервацію до нього вийшов вождь-високий чоловік міцної статури зі святковим головним убором з пір'я і розмальованим обличчям. Коли він підійшов до Есамбаєву, то раптово заговорив українською мовою: "Здоровенькі були! Добрий день. Щасливий зустріти Вас. Ласкаво прошу до моєї хижі"

Вождь назвався Іваном Даценком з-під Полтави. Його англійське ім'я-Джон Маккомбер, але в племені його назвали "той, хто пройшов через вогонь" (Penetrating Fire).

Українець став вождем індіанського племені, фото: ukrainianpeople.us
українець став вождем індіанського племені, фото: ukrainianpeople.us

Про цю зустріч Есамбаєв розповів лише через кілька років в інтерв'ю для журналу "Труд".

Як виявилося Даценко вижив під Львовом, потрапив у полон до німців і зміг втекти. Після цього він опинився в американській зоні окупації Німеччини, а пізніше в Канаді. Повернутися додому українець не міг, адже його вважали ворогом народу на батьківщині і після повернення відправили б в концтабори Сибіру.

В окрузі Монреаля українець працював кимось. Потім він зустрів індіанку, в яку закохався. Іван Даценко не побоявся прийти до батька дівчини, вождя племені, і попросити її руки. Вождь погодився за умови, що після його смерті Іван займе його місце, адже у нього ніколи не було сина.

Так, Іван Даценко очолив індіанське плем'я ірокезів і за словами Есамбаєва відмінно справлявся з обов'язками, адже місцеві жителі ставилися до нього з великою з повагою.

Українець став вождем індіанського племені, фото: ukrainianpeople.us
українець став вождем індіанського племені, фото: ukrainianpeople.us

У 2001 році в програмі "Жди меня" племінниця Івана Даценка Ольга Рубан намагалася знайти рідного дядька, який зник у роки Другої світової війни і нібито загинув під Львовом.

Ведучі відправили запит в Монреаль і зв'язалися з жінкою на ім'я Дейл, яка розповіла, що ще зовсім маленькою була в резервації індіанців і особисто знала вождя. За її словами, у нього був син і двоє онуків.

У 2002 році вождь і його син померли, а доля онуків залишається невідомою. В одній з передач" Жди меня " про Івана розповів один з членів тієї делегації. Він надав глядачам кіноплівку, де можна було побачити вождя.

Також ведучий відправили фото молодого Даценка і вождя в Московський інститут судово-медичної експертизи. В результаті експерти підтвердили, що це дійсно одна і та ж людина.

Українець став вождем індіанського племені, фото: ukrainianpeople.us
українець став вождем індіанського племені, фото: ukrainianpeople.us

Ця історія вразила українців і в 2012 році на її основі режисер Михайло Іллєнко знімає художній фільм "Той, хто пройшов через вогонь".

Нагадавши, такий молодий, а вже командир: українець з позивним "Верес" згадав, як пройшов шлях від навчання до бою

Як повідомляв портал "Знай.uа", Львівський турист напередодні Євро-2020 навчив росіянина української мови: "Футбольний фанат, пішли в клуб"

Також, "Знай.uа" писав, що у лавах українських захисників з'явився свій "філософ", який рятує бійців від нестерпної спеки