У межах Конференції з відновлення URC2026 у Гданську Україна та Нідерланди підписали Дорожню карту співпраці в енергетичній сфері. Як повідомив перший віцепрем'єр-міністр — міністр енергетики Денис Шмигаль, ідеться передусім про координацію дій для підготовки до опалювального сезону 2026/2027 років.

Документ передбачає спільний пошук та прискорену закупівлю критично важливого обладнання. Підписали угоду Шмигаль та міністр зовнішньої торгівлі й розвитку співробітництва Нідерландів Шурд Шурдсма.

Що саме отримає Україна

Нідерланди виділяють 178 мільйонів євро на підготовку України до зими та розвиток розподіленої генерації. Окремим пунктом — передача вже цієї осені декомісованих газових турбін із нідерландських електростанцій.

Сторони спільно оцінюватимуть та залучатимуть устаткування з виведених з експлуатації об'єктів для формування резервів і відновлення пошкодженої енергетичної інфраструктури України. Україна вже передала партнерам перелік пріоритетних потреб і розраховує на постачання когенераційних установок.

Хто залишиться без тепла

Попри значну суму, експерти енергетичного сектору наголошують: покриття потреб усіх регіонів України залишається під питанням. Найбільше постраждалі від обстрілів області — Харківська, Дніпропетровська, Одеська — досі потребують першочергового відновлення. Саме туди, за попередніми даними, спрямують основний потік допомоги.

Розподілена генерація — це мережа невеликих електростанцій, які можуть працювати автономно. Саме такі установки мають стати рятівним колом для міст, де централізована система опалення зруйнована або працює з перебоями.

Загальний внесок Нідерландів до Фонду підтримки енергетики України вже перевищує 100 мільйонів євро. «Вдячні за готовність і надалі підтримувати нас у закритті критичних потреб, відновленні й захисті енергетичної інфраструктури», — заявив Шмигаль.

Загалом на полях URC2026 у Гданську українські державні та приватні компанії енергетичного сектору планують підписати угоди на залучення понад 1 мільярда євро фінансування.

Раніше портал Знай повідомляв, нові суми у платіжках з 1 липня: комуналка забере більше грошей.

Також наш портал інформував, газ не дійде трубами: кому загрожує зима без опалення.

Більше деталей читай у матеріалі: тарифи "Укрзалізниці" різко злетять: які ціни поповзуть угору.