З серпня 2026 року в Україні почали діяти нові правила надання житлових ваучерів для внутрішньо переміщених осіб. Держава більше не видаватиме до 2 млн грн тим, хто продав своє житло після початку повномасштабної війни, вже скористався пільговою іпотекою або зареєструвався на тимчасово окупованих територіях після їх захоплення.
Як повідомляє 3m2 із посиланням на голову Спеціальної комісії з питань захисту ВПО Павла Фролова, урядова постанова №723 суттєво звужує перелік тих, хто може розраховувати на фінансову підтримку для придбання житла.
Кому відмовлять у житловому ваучері
Перша категорія — ті, хто позбувся права власності на нерухомість після 24 лютого 2022 року. Якщо переселенець продав, подарував або іншим способом відчужив квартиру чи будинок після цієї дати — ваучер йому не нададуть. Логіка уряду проста: обмежений бюджетний ресурс має йти тим, хто справді втратив єдине житло через війну, а не тим, хто встиг розпорядитися своєю нерухомістю.
Друга категорія — учасники програми «єОселя». Ті, хто вже скористався пільговою іпотекою, не зможуть додатково отримати ще й житловий ваучер. Держава виключає подвійне фінансування.
Третя категорія — ВПО, які зареєстрували або задекларували місце проживання на тимчасово окупованій території вже після її окупації. Такі дії розцінюються як свідомий вибір на користь проживання на ТОТ, що унеможливлює отримання ваучера.
Кого зміни не торкнуться
Нові обмеження не поширюються на тих, хто вже отримав ваучер або встиг подати заяву до 1 серпня 2026 року. Їхні звернення опрацьовуються за правилами, які діяли на момент подання. Видані раніше ваучери залишаються дійсними, і скористатися ними можна без жодних обмежень.
Як подати заяву на житловий ваучер
Наразі подати заяву на отримання житлового ваучера можна лише через застосунок «Дія». Однак у серпні планують розширити канали подання — заяву можна буде оформити також через Портал Дія, у Центрах надання адміністративних послуг (ЦНАП) та в нотаріусів.
Для подання знадобляться: паспорт громадянина України, ідентифікаційний код, довідка ВПО та документи, що підтверджують втрату житла на окупованих територіях або в зоні бойових дій. Рішення про надання ваучера ухвалює комісія, строк розгляду — до 30 календарних днів.
Раніше портал Знай повідомляв, компенсація за пошкоджене житло в Одесі: адреси райадміністрацій, телефони та як подати заяву.
